Przejdź do strefy: Partnera
PL EN DE

Czym kierować się przy wyborze ogrodzenia?

Chcesz chronić teren wokół swojego domu przed wtargnięciem niepowołanych osób lub zwierząt? Zależy Ci na poczuciu prywatności oraz bezpieczeństwie domowników, szczególnie tych najmłodszych? Jesteśmy pewni, że na każde z tych pytań jedyną odpowiedzią jest odpowiedź twierdząca. Ale stoisz przed dylematem: jakie ogrodzenie będzie najlepsze? Co zrobić, by było spójne ze stylem posiadłości, a także harmonizowało z otoczeniem?

Oto kilka wskazówek:

1. Znajdź wspólny element

Potraktuj własną posesję jako inspirację do wyboru ogrodzenia. Przyjrzyj się różnym elementom budynku i określ, do których z nich będzie można nawiązać projektując ogrodzenie. Da to wrażenie spójności i będzie dobrze harmonizować z charakterem posiadłości. Elementy, które można powtórzyć przy konstrukcji ogrodzenia to przykładowo:

  • nawiązanie wzorem ogrodzenia do wzoru balustrad balkonowych,
  • ornamenty z elewacji powtórzone na ogrodzeniu,
  • daszki na słupkach ogrodzenia o tym samym kolorze i fakturze co dach budynku,
  • słupki i podmurówka w kolorze elewacji.

Jeśli nie wiesz, który z tych elementów będzie dobrze wyglądał w ogrodzeniu, zrób zdjęcie swojego domu i poradź się fachowca - producent ogrodzeń z pewnością doradzi ci, jak zaprojektować ogrodzenie, by było spójne z resztą posesji.

2. Nie gryź się z sąsiadem

W Polsce architektonicznego chaosu nie brakuje, dlatego przy wyborze ogrodzenia warto zwrócić uwagę też na to, jaki rodzaj parkanu mają sąsiedzi. Wybierz ogrodzenie, które zamiast kontrastować z tymi w sąsiedztwie, będzie w pewien sposób do nich zbliżone. Pamiętaj o tym, że wizualny chaos, nawet jeśli sobie tego nie uświadamiamy, obniża nasz komfort życia. Dlatego też zwróć uwagę na gabaryty, kolorystykę i schemat kompozycyjny ogrodzenia wokół sąsiednich posesji.

3. Weź pod uwagę swój styl życia

Projektując ogrodzenie dla swojego domu, powinieneś też zastanowić się nad tym, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na prace związane z jego konserwacją. Jeśli kochasz naturę i cenisz sobie poczucie intymności, jakie daje ogrodzenie z żywopłotu, z pewnością chętnie zastosujesz je na swojej posesji. Planując jednak takie ogrodzenie musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ono regularnej pielęgnacji.

Być może praca, dojazdy, obowiązki życia codziennego pochłaniają dużo Twojego czasu i po powrocie do domu zwyczajnie nie chcesz zajmować się sprawami takimi jak impregnacja, czyszczenie czy odnawianie ogrodzenia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie ogrodzenie stalowe w wersji ocynkowanej ogniowo i malowanej proszkowo. Takie ogrodzenie posłuży Ci niemal bezobsługowo przez długie lata, ciesząc Twoje oczy wysoką estetyką. W zależności od tego jakim budżetem dysponujesz, na pewno znajdziesz w ofercie model dopasowany do swoich finansowych możliwości. Twój wybór może zostać dokonany pomiędzy ogrodzeniami frontowymi z serii UNIT lub HORIZON, jak również możesz zdecydować się na proste w montażu i konserwacji ogrodzenie panelowe.

4. Dopasuj ogrodzenie do wielkości działki

Jednym z ważnych aspektów ogrodzenia jest to, czy chroni nas ono przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i pozwala czuć się swobodnie, nawet jeśli mamy w pobliżu sąsiadów spędzających wiele czasu w swoim ogrodzie.

Dlatego też niektórzy właściciele posesji wybierają ogrodzenia pełne betonowe. Ma ono jednak pewne wady i nie jest wskazane na małych posesjach, ponieważ:

  • optycznie zmniejsza ogród,
  • zacienia rośliny hamując ich wzrost,
  • ogranicza ilość światła w domu.

Jeśli masz małą działkę rozważ zastosowanie innego typu ogrodzenia np. ogrodzenia palisadowego HORIZON z poziomych profili, które daje dostęp światła, a jednocześnie wiele zasłania.

 

<< Wróć

Galeria zdjęć